30. června 2020

V odpoledních hodinách, dne 30.6.2020, se pracovníci oddělení prevence kriminality spolu s asistenty prevence kriminality vydali do prostoru cyklostezky za Kostelem svatého Antonína Paduánského, v Sokolově, ve směru na Citice, kde diskutovali s projíždějícími cyklisty na téma používání ochranných přileb. Ty pro vyznavače tohoto sportu, kteří jsou starší osmnácti let, sice nejsou povinné, nicméně dlouhodobě jsou pro jízdu na kole odborníky doporučovány, neboť jejich nošením je více chráněno zdraví cyklistů. Odměnou pro diskutující byly reflexní pásky, které lze mimo jiné umístit na jízdní kolo a dále různé informační materiály. Akce, která trvala asi dvě hodiny, se setkala s velkou odezvou ze strany projíždějících.

K celé problematice používání cyklistických přileb, máme na mysli těch schválených a certifikovaných, lze doplnit, že dle údajů zveřejněných Evropskou radou pro bezpečnost silničního provozu (ETSC) cyklistická přilba snižuje riziko vážného zranění hlavy o 69 procent, a v případě zranění smrtelného se jedná o 65 procent. Němečtí a rakouští dopravní experti se shodují, že k asi 20 procentům smrtelných a těžkých zranění cyklistů by nemuselo dojít, pokud by bylo povinné používání cyklistické přilby pro všechny, bez ohledu na jejich věk. Na základě provedeného výzkumu dospělo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., k závěru, že v České republice mohlo 37 procent usmrcených cyklistů žít, pokud by řádně použili cyklistickou přilbu (zdroj: Projekt „Na kole jen s přilbou“).

V pořádání podobných akcí budeme i nadále pokračovat. Cyklistům bychom rádi popřáli mnoho kilometrů bez nehod. #BezpečnostJeVěcíNásVšech, #Sokolov, #BezpečnéMěsto

Programování a grafika Softart s.r.o., Sokolov
© Copyright 2009