8. prosince 2020

Preventivní akce s názvem "Buďte vidět, přežijete!" se odehrála v pondělí 7. prosince ráno u dvou sokolovských základních škol. Zástupci Městské policie Sokolov a BESIP tady rozdávali školákům reflexní pásky, které jsou nejrozšířenějším reflexním prvkem. Jejich výhodou je rychlé a snadné použití a jsou důležitou ochranou chodců v silničním provozu. Zvláště pak v tomto ročním období se sníženou viditelností.

Načasování preventivní akce nebylo náhodné. Důvodem jsou především klimatické podmínky, které se s příchodem podzimu výrazně mění, dny se zkracují a lidé se tak daleko častěji pohybují v silničním provozu za snížené viditelnosti. Právě špatná viditelnost je častou příčinou mnoha tragických dopravních nehod. Před Základní školou Rokycanova a Základní školou Pionýrů odešlo s reflexními páskami desítky školáků. Dostalo se jim rovněž poučení, jak se při pohybu na komunikacích správně chovat a jak používat reflexní pásky.

Cesta do školy s sebou přináší některá úskalí, na která je nutné upozornit. Jedním z nich je i nebezpečí pohybu dítěte v dopravním prostředí. Pokud si uvědomíme, že z celkového počtu všech úrazů dětí tvoří dopravní úrazy více jak 40 % a úmrtí přes 30 %, vyplyne nám závažnost této problematiky. Důležitým prvkem pro bezpečnost dětí je také jejich viditelnost. Na cestu do školy a ze školy by tedy mělo být oblečeno v pestrém oblečení, případně je vhodné používat retroreflexivní nebo fluorescenční prvky na oblečení nebo na školních brašnách.
V neposlední řadě by si řidiči měli uvědomit, že začátkem školního roku se v ranních a odpoledních hodinách (cca 7:30 – 8:00 hod., 12:00 – 14:00 hod.) na ulicích vyskytuje více dětí a tomu by měli přizpůsobit své chování, zejména pak rychlost jízdy. Sebelépe vychované a ponaučené dítě je omezeno ve svém chování v silničním provozu svými mentálními i fyzickými předpoklady, proto jeho reakce jsou velice často nevyzpytatelné. Zásada ohleduplnosti vůči ostatním účastníkům silničního provozu by ale samozřejmě měla platit po celý rok, nejenom na začátku školního roku. Ten je však vhodnou dobou si veškeré tyto zásady připomenout.
(mel, BESIP)


Programování a grafika Softart s.r.o., Sokolov
© Copyright 2009