16. června 2021

Do Evropského dne proti vloupání jsou zapojeny všechny státy zapojené do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN). Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé vloupávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená.
K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace, či mikro ventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat přibližně minutu.
Základem efektivního zabezpečení obydlí je přitom obyčejné pravidlo zamykání dveří a zavírání oken při každém odchodu z bytu.

Při odchodech či odjezdech je třeba mít na paměti několik základních pravidel:

1.     Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova. 

2.     Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.

3.     Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlédnou už jen tím, že pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.

4.     Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Nejdůležitější jsou ale opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné.
Řada lidí i v dnešní době stále ještě zlodějům svou nedbalostí sama napomáhá. 


Pokud po návratu domů zjistíte, že se k vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Obecné rady a doporučení:
    Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě. Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro Váš byt či dům. Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery atd.). Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.
    Všechny informace a preventivně informační materiály k využití naleznete na stopvloupani.cz .

Informace k zabezpečení svých objektů jsou dostupné v mobilní aplikaci "Zabezpečte se".