17. června 2021
Jako úspěšnou hodnotí městská policie akci zaměřenou na bezpečnou jízdu na kole a pohyb na cyklostezkách. U stánku strážníků za klášterem se během čtyř hodin zastavilo několik desítek „kolařů“, aby s nimi debatovali o tématech týkajících se cyklistiky. Někteří z nich upozornili například na chování řady lidí na cyklostezkách, hraničící s bezohledností. Strážníci zase zdůrazňovali, jak důležité je používání přilby. A rozdávali cyklistům reflexní prvky.
Cyklisté upozornili, že velkým nebezpečím jsou majitelé psů, kteří využívají cyklostezky k jejich venčení a pouštějí je tady „navolno“. Dalším velkým nebezpečím jsou flexi vodítka, která jsou pro cyklisty téměř neviditelná (s oběma případy mám bohužel osobní zkušenost, pokaždé byl na jejich konci pád z kola, naštěstí bez vážnějšího zranění. A od pejskařů jsem se dozvěděl, že si mohou venčit psa, kde chtějí a nenechají se omezovat). Některé maminky s kočárky pak zapomínají, že není úplně ideální pohybovat se po cyklostezce ve dvojici vedle sebe a tak dále.
I když ochrannou přilbu používá čím dále více cyklistů, stále je dost lidí, kteří na bicykl usednou bez ní. A právě na to je strážníci upozorňovali. Jak z mnoha statistik vyplývá, 37 procent usmrcených cyklistů mohlo žít, pokud by řádně použili cyklistickou přilbu. Podle Státního zdravotního ústavu patří cyklistika k nejoblíbenějším a zároveň nejčastěji provozovaným sportům vůbec. S tím bohužel narůstá i počet zranění, k nimž dochází. K lehčím zraněním patří tržné rány, oděrky, poranění obličeje, k těm závažnějším patří zlomeniny, zejména klíční kosti, úrazy hlavy, otřesy mozku a úmrtí. V loňském roce zemřelo na silnicích 57 cyklistů – naprostá většina z nich v důsledku poranění hlavy. U cyklistů je až 75 % smrtelných úrazů způsobeno zraněním hlavy.
(mel)