8. října 2021
Všichni, kdo využili možnosti a v Alfa Clubu navštívili přednášku Romana Kohouta, který je špičkovým expertem na kybernetickou trestnou činnost, teď už dobře vědí, jak se chovat bezpečně v kyberprostoru. A kdo nepřišel, může jen litovat, že o tuto možnost přišel. Roman Kohout dostál své pověsti a jeho vystoupení bylo natolik poutavé, že více než dvě hodiny utekly neskutečně rychle.
Kdo by si snad myslel, že ho v kyberprostoru z hlediska bezpečnosti nemůže nic překvapit, ten by po vyprávění o řadě případů, z nichž se řada týká i Sokolova, rychle změnil názor. Roman Kohout opakovaně upozorňoval, jak si lidé velmi často při používání internetu a různých aplikací počínají lehkomyslně a vystavují se riziku. Roman Kohout poutavě hovořil o letitých podvodných praktikách, jež jsou ale bohužel stále aktuální, informoval rovněž o aktuálních nebezpečích hrozících v kyberprostoru. Ať je to vishing, phishing, „navolávání“ a jiné hrozby. V přednášce nechyběla ani část o mediální gramotnosti a dezinformacích a jak se proti tomu účinně chránit. Ať už je to jak na heslo, jak na základní nastavení počítače či mobilního zařízení.
Roman Kohout je zakladatelem velmi úspěšného projektu Internetem bezpečně https://www.internetembezpecne.cz/ Studoval na Střední průmyslové škole v Ostrově, obor silnoproudá elektrotechnika. Od roku 2002 je příslušníkem Policie ČR, kde se specializuje na vyšetřování kybernetické trestné činnosti. Od roku 2013 se věnuje preventivní činnosti na základních a středních školách v Karlovarském kraji. 
Setkání s Romanem Kohoutem bylo první přednáškou připravenou v rámci projektu Městské policie Sokolov „Veřejnost a bezpečnost“. Cyklus zahájila starostka Renata Oulehlová, které zároveň občany pozvala na další akce. Ty se budou konat vždy každý první čtvrtek v měsíci a pozvaní odborníci budou v listopadu a v prosinci hovořit o domácím násilí nebo sebepoškozování u dětí.
(mel)