15. února 2022

Studentské zastupitelstvo se zapojilo ve spolupráci s oddělením prevence Městské policie Sokolov a BESIP do projektu 13 minut. V tomto případě je zaměřený na středoškoláky a postupně se ho zúčastní více než dvě stovky studentů ze sokolovských škol. Z kampaně cílené na nepřiměřenou rychlost, která je nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod, byl vybrán jeden z příběhů.

Mezi středoškoláky je řada budoucích vlastníků řidičských průkazů, někteří si je budou dělat už v osmnácti letech. Podle preventistky městské policie Renáty Černé by ještě předem měli vědět o všech rizicích spojených s provozem na komunikacích. „Náš program je postaven tak, že první hodinu si povídáme o situacích, do nichž se mohou na silnicích dostat. A také o tom, co je za volantem nepřípustné. Tedy o alkoholu nebo drogách. Využíváme přitom také praktické pomůcky, například takzvané opilecké brýle simulující vidění při půl promile alkoholu v krvi. Nebo brýle, které zase navozují únavový stav před příchodem mikrospánku,“ uvedla Renáta Černá.

Ve druhé hodině následuje promítání snímku, konkrétně jde o jeden z příběhů z filmu 13 minut dokumentaristy Víta Klusáka. Po zhlédnutí snímku je čas na debatu o tom, co film ukázal. Projekt 13 minut „navštíví“ v Sokolově postupně Integrovanou střední školu technickou a ekonomickou, Střední živnostenskou školu, Gymnázium, Soukromou obchodní akademii i vojenskou a policejní školu.

V preventivní kampani cílené na nepřiměřenou rychlost „13 minut“ vyzývá řidiče oddělení BESIP Ministerstva dopravy a Česká asociace pojišťoven aby, zpomalili, dokud skutečně není pozdě. Na projektu spolupracuje i Policie ČR a řada osobností včetně dokumentaristy Víta Klusáka. Kampaň je svým rozsahem největším preventivním projektem v oblasti bezpečnosti silničního provozu posledních let. Netradiční je i svým pojetím, kdy kromě obvyklých prvků kampaně, staví i na celovečerním dokumentu o vinících dopravních nehod. Podrobnosti k projektu najdete zde http://www.13minut.cz/  a zde  http://www.ibesip.cz/Akce-a-kampane/Kampane/13-MINUT