14. února 2024
Akce Shiba a slíbené video
V listopadu bylo na MP opakovaně hlášen pohyb pejska menšího vzrůstu na Bohemce. Po domluvě s místními pejskaři, kteří MP vyrozuměli, byla umístěna v lokalitě, kde se pes vyskytoval, odchytová klec. Ta byla pravidelně kontrolována jak námi, tak hlídkou MP. Odvezena byla během prosince v době, kdy se zde pes přestal objevovat.
V tu dobu se strhla na sociálních sítích diskuze v mnoha příspěvcích, které nebylo v našich silách sledovat. Sice jsme upozornili na to, že je zde umístěn sklopec a pejska se snažíme odchytit, ale stejně tak informace, proč není vhodné psa krmit, ani se jej snažit přilákat, jednoduše zapadla ve vlně dalších příspěvků. Někdy je to ,,boj s větrnými mlýny", což byl důvod, proč jsme se rozhodli neuveřejňovat, když se pes začal objevovat znovu v jiné lokalitě.
Spolupráce s místními byla skvělá. Informovali nás, nebo MP, kde se pes vyskytuje a řídili se našim doporučením. Bylo vytvořeno krmné místo a následně opět umístěna odchytová klec. Pes si zde zvykl na určitý pohyb lidí (včetně nás a našeho auta), kteří pro něj nejsou hrozbou a přítomnost odchytové klece.
Závěr byl napínavý, jelikož na sociálních sítích se opět začaly objevovat příspěvky, kde se pes vyskytuje. Někteří iniciátoři je ihned stáhli v případě, že jsme je o to v komentáři požádali, za což děkujeme. Naštěstí dříve, než se v lokalitě začali objevovat ,,lovci", se nám podařilo pejska odchytit.
V takových případech je spolupráce s veřejností klíčová. V případě, že je pes krmen více lidmi (počítá se i odhazování pamlsků), nemá důvod se zdržovat na krmných místech, natož zajímat se o odchytový sklopec. Pokud se v dané lokalitě vyskytuje větší počet cizích osob, kteří se snaží psa přilákat, pes je obezřetnější. Dokonce může změnit i místo výskytu, protože se v daném místě necítí bezpečně. Nám se hůře mapuje pohyb psa, jeho zvyky.
Každý takový odchyt je náročný nejen časově, ale i psychicky. Často zažíváme pocit marnosti v momentě, kdy uvedeme, aby se lidi nepokoušeli psa odchytit. Množství telefonátů ve stylu: ,,Viděli jsme pejska tady a tady, ale když jsme se ho pokoušeli chytit, utekl", jsou příliš časté. I když lidé tuto informaci mají, přesto to zkusí, protože co kdyby zrovna oni jej chytili.
Znovu tedy opakujeme, že pokud je pes ve volnosti a nechce se nechat chytit, jednoduše jej nechytíte. Pokud od vás takový pes začne utíkat, může se snadno stát, že jej srazí auto apod..
Někteří psi pokud se ztratí, můžou upadnout do módu polodivokého zvířete. Není překvapující, že po pár dnech nepřijdou už ani k svému majiteli. V momentě, kdy je chytíte a připnete na vodítko, opět z nich můžou být po chvíli ti milí psi tak, jak je znáte.
Tento odchyt byl úžasný i v tom, že nám poskytl videozáznamy, zde krátký sestřih
https://yout.com/ otevřít, vložit tento odkaz https://youtu.be/75KXBrg63m4 a stáhnout v požadovaném formátu