testkos Bezpečné město SOKOLOV - Povinná výbava vozidla
Povinná výbava vozidla

Povinná výbava auta od 1.1.2010

Povinná výbava je jistě pojem známy každému řidiči. Jde o soubor nástrojů a pomůcek, které musí být přítomny ve vozidle, kdykoli je provozováno na veřejných komunikacích. V případě, že řidiče zastihne silniční kontrola a zjistí se, že povinná výbava není v pořádku, hrozí pokuta až 2000,-Kč. (ale o body řidič nepřijde). Pokuta může být udělena nejen za nekompletní výbavu, ale také v případě, že je výbava ve špatném stavu, což se týká především lékárničky. Puntičkářský policista může vám tak může zatopit i v případě, že obsah lékárničky má prošlou záruční lhůtu.

Povinná výbava automobilu kategorie M, N:

- Výstražný trojúhelník
- Lékárnička s předepsaným obsahem
- Klíč na matice kol
- Zvedák
- Rezervní kolo
- Náhradní žárovky (vnější osvětlení, od každé jedna rezervní)
- Náhradní pojistky (od každé jedna rezervní)

Také motocykly mají předepsanou povinnou výbavu, ta se však od té pro automobily liší a je upravena vzhledem k možnostem motocyklu:

- Náhradní žárovky
- Rezervní pojistka
- Nářadí potřebné k výměně žárovky
- Lékárnička s předepsaným obsahem (omezeným oproti automobilové lékárničce)

15. září 2009 vstoupila v platnost novela zákona č. 341/2002 Sb., který předepisuje povinnou výbavu motorových vozidel. Tato novela přizpůsobuje povinnou výbavu současným technologickým podmínkám, a dokonce ji poněkud zjednodušuje, dá se tedy říct, že pro řidiče je novela spíše přínosem. Některé části novely jako změna vybavení lékárniček nebo povinnost reflexních vest, vstoupí v platnost teprve v roce 2011, jiné části jsou platné již od září 2009, podle nich například nemusejí již motocykly mít ve výbavě náhradní žárovky a automobily nemusejí vozit rezervní kolo, pokud jsou vybaveny indikátorem defektů.