Vedoucí oddělení - ostatní služby
"Namísto chápání spravedlnosti jako odplaty je možné ji vnímat jako obnovu. Jestliže kriminalita zraňuje, spravedlnost má napravovat křivdy a napomáhat uzdravení."
Howard Zehr
Alternativní tresty - alternativa k čemu?
Alternativní tresty nabízejí jinou možnost potrestání pachatele než je uložení trestu odnětí svobody. Jsou alternativou k přeplněným věznicím, ve kterých je odsouzený izolován od společnosti, což s sebou nese množství negativních důsledků. Pachatel se stává pasivním členem společnosti, nemusí pracovat, nemá možnost hledat si práci či organizovat svůj volný čas. Navíc má zajištěno ubytování, stravu, zdravotní a sociální péči, a to vše na účet daňových poplatníků. I to je jeden z důvodů, proč se někteří pachatelé do vězení opakovaně vrací. Krátkodobý trest odnětí svobody se u pachatelů méně závažných trestných činů jeví jako zbytečně nákladný a z hlediska prevence dalšího páchání trestné činnosti neúčinný.
Filozofie alternativních trestů
Filozofie alternativních trestů je jednoduchá: ponechat odsouzené na svobodě a uložit jim takový druh povinnosti nebo omezení, který bude působit preventivně proti páchání další trestné činnosti, ochrání společnost, uspokojí zájmy obětí trestného činu a upevní v pachateli návyky a postoje potřebné k vedení řádného života. Soudy přistupují k alternativním trestům v případě, že se jedná o trestný čin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody do pěti let a osoba pachatele není natolik narušená, aby její pobyt na svobodě byl pro ostatní nebezpečný.
Alternativní trest pachatele nezbavuje svobody, ale vyžaduje od něj dodržování určitých omezení či splnění povinnosti - musí například zaplatit ze svého příjmu státu jistý obnos peněz (peněžitý trest), podrobit se dohledu, či léčení nebo jiným omezením, nesmí se po určitou dobu zdržovat v konkrétním městě (trest zákazu pobytu), nesmí několik měsíců či vykonávat určitou činnost (trest zákazu činnosti) nebo musí odvést určitý počet hodin práce pro "obecné blaho" (trest obecně prospěšných prací).
V průběhu výkonu trestu se sleduje, zda odsouzený plní podmínky uloženého trestu a zda žije v souladu s normami společnosti. Při neplnění těchto podmínek může soud rozhodnout o náhradní sankci, kterou je většinou trest odnětí svobody.
Alternativní trest je jakousi podanou rukou státu, který musí reagovat na spáchaný trestný čin, nechce však přímo přistupovat k uvěznění pachatele.
Druhy alternativních trestů
Pod pojmem alternativní trest rozumíme všechny tresty nespojené s odnětím svobody.
Alternativní tresty se ukládají místo trestu odnětí svobody nebo se s ním kombinují. Při jejich neplnění může nastat náhradní sankce - většinou trest vězení.
Příklady některých alternativních trestů:
Podmíněné odsouzení - spočívá v podmíněném odkladu výkonu trestu odnětí svobody na
zkušební dobu od jednoho do pěti let. Podmíněně odložit lze pouze trest odnětí
svobody v trvání do dvou let. Podmíněně odsouzenému může soud uložit přiměřená
omezení a povinnosti (např. podrobit se výcviku pro získání zaměstnání,
vhodnému programu sociálního výcviku a převýchovy, léčení závislosti na
návykových látkách, zdržet se návštěv nevhodného prostředí a styku s určitými
osobami, zdržet se hazardních her atd.) nebo povinnost nahradit škodu, kterou
pachatel trestným činem způsobil.
Podmíněné odsouzení s dohledem, kterým soud podmíněně odloží na zkušební dobu od jednoho do pěti let
výkon trestu odnětí svobody nepřevyšující tři roky. Soud nad pachatelem zároveň
vysloví (probační) dohled, který spočívá v pravidelném osobním kontaktu
pachatele s pracovníkem Probační a mediační službou. Obdobně jako u podmíněného
trestu může uložit přiměřená omezení a povinnosti.
Trest obecně prospěšných prací spočívá v povinnosti pachatele odpracovat osobně a bezplatně ve svém
volném čase soudem stanovený počet hodin (v rozmezí 50 - 300hodin). Práce má
být vykonávána ve prospěch obcí, státních nebo jiných obecně prospěšných
institucí.
Trest domácího vězení spočívá v povinnosti odsouzeného zdržovat se v obydlí ve dnech pracovního
klidu a pracovního volna po celý den a v ostatních dnech v době stanovené
soudem tak, aby výkon trestu nebránil zaměstnání odsouzeného, potřebné lékařské
péči či účasti na bohoslužbách i ve dnech pracovního klidu a pracovního volna. Ukládá
se v maximální výměře až na dvě léta nebo v extrémních případech přeměny
některého z jiných trestů až na pět let. Tento trest je v trestním zákoníku
uveden jako druhý nejpřísnější za trestem odnětí svobody.
a další ...
Podmíněné odsouzení - spočívá v podmíněném odkladu výkonu trestu odnětí svobody na zkušební dobu od jednoho do pěti let. Podmíněně odložit lze pouze trest odnětí svobody v trvání do dvou let. Podmíněně odsouzenému může soud uložit přiměřená omezení a povinnosti (např. podrobit se výcviku pro získání zaměstnání, vhodnému programu sociálního výcviku a převýchovy, léčení závislosti na návykových látkách, zdržet se návštěv nevhodného prostředí a styku s určitými osobami, zdržet se hazardních her atd.) nebo povinnost nahradit škodu, kterou pachatel trestným činem způsobil.
Podmíněné odsouzení s dohledem, kterým soud podmíněně odloží na zkušební dobu od jednoho do pěti let výkon trestu odnětí svobody nepřevyšující tři roky. Soud nad pachatelem zároveň vysloví (probační) dohled, který spočívá v pravidelném osobním kontaktu pachatele s pracovníkem Probační a mediační službou. Obdobně jako u podmíněného trestu může uložit přiměřená omezení a povinnosti.
Trest obecně prospěšných prací spočívá v povinnosti pachatele odpracovat osobně a bezplatně ve svém volném čase soudem stanovený počet hodin (v rozmezí 50 - 300hodin). Práce má být vykonávána ve prospěch obcí, státních nebo jiných obecně prospěšných institucí.
Trest domácího vězení spočívá v povinnosti odsouzeného zdržovat se v obydlí ve dnech pracovního klidu a pracovního volna po celý den a v ostatních dnech v době stanovené soudem tak, aby výkon trestu nebránil zaměstnání odsouzeného, potřebné lékařské péči či účasti na bohoslužbách i ve dnech pracovního klidu a pracovního volna. Ukládá se v maximální výměře až na dvě léta nebo v extrémních případech přeměny některého z jiných trestů až na pět let. Tento trest je v trestním zákoníku uveden jako druhý nejpřísnější za trestem odnětí svobody.
a další ...
Další alternativy
Vedle alternativních trestů existují v trestním právu další alternativy:
Alternativy ke klasickému trestnímu řízení, které umožňují řešit věc odklonem od standardního trestního řízení, to znamená mimo hlavní líčení. Podmínkou využití těchto postupů (narovnání, podmíněné zastavení trestního stíhání) je např. náhrada škody ze strany obviněného nebo uzavření dohody s poškozeným o její náhradě, souhlas obviněného a u narovnání také poškozeného s tímto postupem. Využití těchto postupů často předchází mediační jednání mezi poškozeným a obviněným, které může zprostředkovat Probační a mediační služba.
Alternativy k potrestání, kterými soud rozhoduje o upuštění od potrestání nebo podmíněném upuštění od potrestání s dohledem. U podmíněného upuštění od potrestání s dohledem stanovuje zkušební dobu. Dohled a kontrolu chování pachatele, případně plnění dalších uložených povinností a omezení zajišťuje Probační a mediační služba.
Alternativy k výkonu uloženého trestu, které umožňují podmíněně upustit od výkonu zbytku uloženého trestu. Jedná se o podmíněné propuštění odsouzeného z trestu odnětí svobody a podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti nebo trestu zákazu pobytu. Při tomto rozhodnutí je stanovena zkušební doba, u podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody může být nad odsouzeným vysloven také (probační) dohled nebo uložena další omezení a povinnosti.