testkos Bezpečné město SOKOLOV - Jak se chovat bezpečně na ulici
Jak se chovat bezpečně na ulici

Jak se chovat bezpečně na ulici?

 

    Věnujte velkou pozornost své tašce, kabelce, zvláště ve veřejných dopravních prostředcích, nákupních centrech a tržištích. Nenechávejte peněženku a doklady navrchu kabelky či nákupní tašky. Nechoďte poblíž obrub chodníků s taškou přes rameno do silnice. Vyhýbejte se temným zákoutím a odlehlým uličkám s minimálním provozem. Buďte ostražití v peněžních zařízeních či u bankovních automatů. Chraňte před zneužitím identifikační čísla platebních karet. Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost. Neupozorňujte svým chováním na to, že u sebe máte peníze nebo cennosti. Nikdy se nechlubte svými majetkovými poměry.

 

Bezpečné chování

Buďte obezřetní, když máte u sebe větší obnos, myslete na svoji bezpečnost. Nepodceňujte nebezpečí.

Předcházejte rizikům. Pozor na tzv. inscenované situace. Mají společné to, že se jakoby náhodou a nenadále dostanete do kontaktu s cizím člověkem. Vrazí do vás nebo vás osloví na ulici pod záminkou. Nedávejte se s nikým neznámým do řeči, ani když vás žádá o pomoc!

 

Příklad: k vytipované oběti před bankou přistoupí uprostřed dne na rušné ulici dva muži, údajní cizinci s mapou a žádají o vysvětlení cesty, dokonale zaměstnají vyhlídnutou oběť. Loupežné přepadení je pak dílem okamžiku.

Je normální mít strach. Nestyďte se za něj. V takové situaci ho cítí každý.

Lupič chce obvykle vaše peníze, nikoli váš život. Přinuťte se ke klidu.

 

Hlavní je uchránit život a zdraví. Chovejte se podle toho!

Jste-li náhodným svědkem loupežného přepadení v bance či v obchodě, je obvykle rozumnější, když zůstanete v anonymitě.

Větší šance máte při pouliční loupeži. Pachatelé obvykle spoléhají na moment překvapení. Někdy stačí pevně držet kabelku či kufřík, hlasitě zařvat, nebo se zachovat nečekaným a pro pachatele překvapivým způsobem. Vždy věřte své intuici! Zdá-li se vám situace beznadějná (například, když vás pachatel ohrožuje zbraní), neriskujte!

Soustřeďte se na pozorování situace!Snažte se, co nejvíce si zapamatovat. I detaily pomohou policii v pátrání po pachateli.

Nehrajte si na hrdinu. Pronásledování a zneškodnění lupiče přenechte profesionálům. Když už má kořist v ruce, je lupič více nebezpečný.

Některé oběti loupežných přepadení trpí psychickými problémy, i když vyvázly bez tělesného zranění. Když nepomůže běžné vypovídání u přátel, vyhledejte odborníka.

 

Autor, zdroj: Blažena Kašparová - PČR