testkos Bezpečné město SOKOLOV - Téma měsíce
Téma měsíce

RIZIKA V DOPRAVĚ O PRÁZDNINÁCH

S přibývajícím teplem a hezkým počasím vyráží ven čím dál tím více motorkářů, cyklistů, bruslařů nebo také chodců. Navíc začínají od července dětem dva měsíce prázdnin a to je teprve začátek pořádného hemžení na silnici. V následujícím článku vám chceme doporučit jak se správně chovat na silnici a čeho se určitě vyvarovat.

 

Motocyklisté

Vy se řadíte k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu, dokonce mají větší šanci na přežití dopravní nehody chodci, než vy. Často porušujete povolenou rychlost a ohrožujete nejenom sebe, ale i ostatní na silnici. Co je tedy důležité si uvědomit?

·         Že jste nejzranitelnější účastník silničního provozu a případný střet s vozidlem či pevnou překážkou může skončit těžkým zraněním či smrtí. 

·         Kvalitní oblečení s reflexními prvky, přilbou, pevná obuv a rukavice jsou neodmyslitelnou součástí motocyklisty.

·         Dbát zvýšené opatrnosti pokud je vozovka mokrá, nerovná, je znečištěna (olejové skvrny, hlína, listí…), při přejíždění z jednoho povrchu na druhý a jiné.

·         Že ostatní účastníci silničního provozu vás mohou lehce přehlednout, brát v úvahu i slepý úhle ve zpětných zrcátkách motoristů.

A jaké jsou důsledky pro motorkáře při dopravních nehodách? Otevřené zlomeniny dolních končetin, vážné úrazy hlavy, zlomeniny obličejových kostí (a to i přes použití přilby), úrazy páteře, zlomeniny pánve.

Nejvíce usmrcených motocyklistů je v měsících červen, červenec a srpen,

V Karlovarském kraji v roce 2010 zaznamenali policisté celkem 44 dopravních nehod za účasti motocyklisty, z toho 3 osoby byly usmrceny a 31 osob bylo těžce zraněno.

 

Cyklisté

Ježdění na kole je velká zábava, ale jako při každém sportu se musí i tady dodržovat určitá pravidla. Jakmile nesednete na kolo a vjedete na silnici, musíte vždy dodržovat pravidla, která zde panují.  To znamená, že se stáváte účastníky silničního provozu a platí na vás stejná pravidla jako na motoristy. Chtěla bych všechny cyklisty upozornit, že především v letních měsících probíhají kontroly cyklistů a to nejenom na povinnou výbavu jízdního kola, ale také zda cyklista neřídí pod vlivem alkoholu. Pokud policisté přistihnout opilého cyklistu oznámí ho a řeší se v přestupkovém řízení. Pokud cyklista nadýchá nad 1 promili hrozí mu pokuta 25 tis. až 50 tis. Kč. Při poslední dopravně bezpečnostní akci zaměřené na cyklisty (konala se 20. června 2011) policisté zjistili 7 cyklistů, kterým byl naměřen alkohol!!! Nejvyšší naměřená hladina alkoholu byla 1,91 promile.  

Důležité je připomenout si, že jízdní kolo musí být vybaveno potřebnými komponenty, aby mohlo vyjet na silnici. Jde o:

- odrazky a to vpředu bílé barvy, vzadu červené barvy a na šlapkách a ve výpletu kola oranžové barvy

- kolo musí mít funkční brzdy

-  a za snížené viditelnosti je povinnost mít vpředu světlo bíle barvy a vzadu světlo červené barvy buď stálé, nebo blikající.

-  pro děti do 15 let je povinná cyklistická helma, můžeme jen doporučit, aby helmu nepodceňovali dospělí a též ji zařadili jako nutnou součást výletu na kole.

Další věci, které by neměly cyklistovy chybět, jsou reflexní prvky, díky kterým je dobře vidět a tak je menší pravděpodobnost, že ho motorista nebo kdokoli jiný přehlédne.  

Rodiče dbejte na to, aby vaše děti nosily při jízdě na kole cyklistickou helmu, nejvíce pádů na kole končí odřeninami loktů nebo kolen, ale když už je vážnější zranění odnáší to převážně zranění hlavy. Cyklistickou helmou můžete předejít vážným zraněním a zachránit dítěti život.

V Karlovarském kraji v loňském roce došlo k 39 nehodám za účasti cyklisty, z tohoto cyklista dítě byl v 10 případech. Jeden dospělý cyklista utrpěl smrtelná zranění, 14 bylo těžce zraněno včetně 1 dítěte.

 

Chodci

I chodec je účastník silničního provozu. Za chodce je považován ten, kdo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy, ruční vozík nepřevyšující 600 mm nebo také lyžař, osoba pohybující se na kolečkových bruslích, ten kdo vede jízdní kolo, motocykl do 50 cm³, psa a podobně.

Mnoho neukázněných chodců vbíhá na nevhodných místech do silnice, aniž by se řádně přesvědčili, zda je to pro ně bezpečné. Řekněme si teď základní pravidla, která se učí i děti na základních školách, jak správně přecházet silnici.

Silnici přeházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho

Do vozovky smíš vstoupit až tehdy, když se bezpečně rozhlédneš. Říkáme tomu PRAVIDLO TŘÍ

3 krát se rozhlédni: VLEVO, VPRAVO, a ještě jednou VLEVO, pot é rychle přejdu silnici.

Nikdy do silnice nevbíhej, můžeš zakopnout a upadnout. Vždy vstupuj do vozovky, až vozidla zastaví a ty můžeš bezpečně přejít přes silnici

 

V Karlovarském kraji za rok 2010 došlo k 40 dopravním nehodám s chodcem, z toho 22 případů se týká dětí.  Naštěstí ani v jednom případě nedošlo k usmrcení chodce. Ve třech případech byly však 3 chodci těžce zranění. 

 

Zdroj: Policie ČR 


Zdroj Policie ČR

Zdroj BESIP