testkos Bezpečné město SOKOLOV - Domácí násilí a děti
Domácí násilí a děti

…když jsem viděla, jak táta mámě zase ubližuje, běžela jsem do kuchyně a vytáhla nůž… ani nevím, co mě to napadlo… ale měla jsem strašný strach a…hrozně jsem se bála, že jí ublíží … a taky taková bezmoc, že je to pořád dokola… hrozně jsem brečela a přála si, aby to už konečně skončilo… že už to musí skončit …že to musím vyřešit za mámu…   

Ačkoliv se téma domácího násilí za poslední dva roky výrazně zviditelnilo, část této problematiky má stále své slabé místo, a tím je péče o děti, které v atmosféře domácího násilí žijí.

 

Děti se stávají  nedobrovolnými  svědky domácího násilí, a tím se stávají  i jeho obětí. Jsou ohroženy nejen fyzicky přímo při útoku, kdy mohou být zraněny či použity jako štít.

Závažný je také dlouhodobý  dopad na jejich psychiku, kdy je dítě postaveno do role dospělého s potřebou převzít odpovědnost a zvládat obrovskou zátěž.

 

Dítě však ještě není připraveno takový stres zvládnout. Neví si rady a jeho stesky a trápení se začnou projevovat  jak zdravotními potížemi, tak změnou chování.

Myslete na budoucnost svých dětí

Pokud jim ukážete, že si nenecháte líbit příkoří a že se nevzdáte i za cenu velkých ztrát, dáváte jim ten nejlepší vklad do životaúctu k sobě samému, k vlastnímu životu a k životu druhých.